Kościół domowy

Program Rejonowego Dnia Wspólnoty 14.05.2017 (niedziela)
Parafia p.w. św. Stanisława BM w Zbuczynie
zapraszamy małżonków, młodzież i dzieci z OAZ
(dla dzieci zapewniamy opiekę)
Temat: Czynić miłosierdzie
13.30 Zawiązanie wspólnoty - kościół
13.45 Konferencja
14.15 Spotkanie w grupach
15.00 Podsumowanie pracy w grupach
15.30 Namiot Spotkania - kościół
15.45 Przygotowanie do Eucharystii
16.00 EUCHARYSTIA i przyjęcie Pana Jezusa przez pary z kręgów ze Zbuczyna, które ukończyły ewangelizację i błogosławieństwo dla par z kręgów ze Zbuczyna, które ukończyły etap pilotowania
17.00 Agapa - ognisko oraz festyn parafialny przełożony z dnia odpustu

 

 Niezwykła Droga Krzyżowa została przeprowadzona przez Kościół Domowy dn. 10.03.2017 r. Wygaszone światła w kościele, płonące lampki na ołtarzu i wokół ścian kościoła sprawiały nastrój skupienia i powagi. Przed ołtarzem leżący duży krzyż z wbitymi gwoździami. Po każdym rozważaniu stacji Drogi Krzyżowej rozlegało się w kościele uderzenia młota w gwóźdź. Ale to nie wszystko. Członkowie Domowego Kościoła przygotowali 160 brzozowych krzyżyków które zostały poświęcone i rozdane uczestnikom. Będą uzupełnieniem lub zaczątkiem ołtarzyków domowych, by gromadziły się przy nich rodziny na wspólną wieczorną modlitwę. Krzyżyki te będzie można zabrać ze sobą na ekstremalną Drogę Krzyżową w dn. 7.04.2017 r. na godz. 20.00 oraz złożyć jako element specjalnej dekoracji Grobu Pańskiego, która a tym roku jest przygotowywana. (zdjęcia z Drogi Krzyżowej umieszczone są w zakładce Galeria)
Grudzień 2016 r. Wielką radością naszej parafii jest 5 kręgów Domowego Kościoła. W tym roku we wrześniu powstał jeden. Comiesięczne spotkania dostarczają wielu treści do pracy nad sobą, są okazją do pogłębiania znajomości Pisma św. i rozwijania życia modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej. Ale też kręgi włączają się w służbę dla parafii. Jej wyrazem są pierwsze czwartki miesiąca, które przyciągają coraz więcej ludzi. Piękna asysta w czasie Mszy św., Komunia św. pod dwiema Postaciami, adoracja Najśw. Sakramentu prowadzona przez Kościół Domowy są wyrazem wielkiego zaangażowania i wiary. Niezwykłym wydarzeniem była akcja charytatywna z inicjatywy IV kręgu. Para animatorska tego kręgu ma niepełnosprawnego syna Huberta, który potrzebuje uczestnictwa w drogich (niestety) turnusach rehabilitacyjnych, by móc chodzić i rozwijać się. Uczestnicy kręgu wpadli na pomysł sprawienia Hubertowi i jego rodzicom miłej niespodzianki. Najpierw odbył się przy kościele kiermasz książki a potem wielki bal charytatywny, który zgromadził ponad 200 osób (zdjęcia w zakładce Galeria). Dzięki temu Hubert będzie mógł pojechać aż na trzy turnusy. Chwała Panu!
Rodzinny rajd rowerowy
Parafia Zbuczyn postanowiła w niespotykany sposób uczcić święto swoich Patronów. Za inspiracją członków wspólnoty Domowego Kościoła Ksiądz Proboszcz Stanisław Chodźko zaprosił parafian do uczestnictwa w integracyjnej zabawie w bardzo czynny sposób. Otóż z okazji odpustu parafialnego pw. Aniołów Stróżów w Zbuczynie odbył się dn. 25.09.2016 r. drugi parafialny przełajowy rajd rowerowy na orientację. W rajdzie wzięło udział ponad 50 uczestników, wśród których były dzieci, młodzież, małżeństwa i seniorzy.
Zadaniem uczestników było dotarcie do jak największej liczby punktów kontrolnych oznaczonych na mapie topograficznej, którą otrzymali tuż przed startem. Czas pokonania trasy nie mógł przekroczyć 2 godzin, a do pokonania była trasa licząca blisko 20 km.
Odnalezienie lampionów sygnalizujących punkty kontrolne było wielkim wyzwaniem, ponieważ były one zlokalizowane w lasach, pod mostami, na wyspach w stawach, w dołach, na wieży....
Wielu uczestników pokonywało trasę indywidualnie, byli też i tacy, którzy połączyli się w kilkuosobowe grupy, byli również i tacy którzy starowali rodzinami. Szczególne słowa uznania należą się najmłodszym – dzieci pokazały wielki hart ducha, wytrwałością zaskoczyły nie tylko swoich rodziców. Na mecie każdy uczestnik otrzymał oczywiście upominek.
Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i przeprowadzeniu zabawy wytworzona została atmosfera wielkiej przygody, wyzwania, pragnienie pokonania wszelkich przeciwności. Dyskusje i wspomnienia nie ustawały przez wiele dni.
Po zakończeniu zabawy wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie mogą się już doczekać trzeciej edycji tej wielkiej przygody. Zatem wszystkim tym, którym teraz zabrakło odwagi mówimy: do zobaczenia na starcie w przyszłym roku!
Na podium stanęli:
1. Jolanta i Adam Cielemęccy w dziećmi Mają i Łukaszem
2. Justyna i Dariusz Bierkat oraz Bogumiła Borkowska
3. Marianna i Mieczysław Izdebscy.


 

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Domowy Kościół we współpracy z Księżmi z parafii Zbuczyn organizują Ekstremalną Drogę Krzyżową.
Termin: Piątek 18.03.2016, godz. 20.00. Rozpoczęcie Mszą św. w Zbuczynie.
Trasa: Zbuczyn/Pogonów/Łęcznowola/Dziewule/Januszówka/Radomyśl. Długość trasy ok. 25 km. Trasa głównie drogami szutrowymi, miejscami polnymi. Asfalt tylko ok. pół kilometra. Zakończenie w kościele w Radomyśli około godz. 3.00. Powrót na własną rękę.
Zgłoszenia uczestnictwa w parafii Zbuczyn.
Koniecznie:
1. Przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą). Najlepiej wszystko do jednego plecaka.
2. Weź ciepłe nieprzemakalne ubranie, wygodne i wodoodporne buty (w niektórych miejscach trasa jest błotnista i śliska).
3. Weź ze sobą latarkę (najlepiej czołową), odblaski a najlepiej kamizelkę odblaskową.
4. Zabezpiecz sobie transport powrotny i w razie konieczności, gdybyś nie dał rady lub źle się poczuł, zabranie z trasy.
Trzeba może się zgubić, upaść, ubrudzić by powstać. Odczuć słabość fizyczną i duchową, zwątpić we własne siły, by zdać się na Boga i mimo wszystko iść dalej. Przeżyć wielkie zmęczenie by się odrodzić. Serdecznie zapraszamy.
W naszej parafii w dn. 31.01 - 13.02.2016 r. trwały rekolekcje oazowe I st. Domowego Kościoła. Udział wzięło 30 osób ze Zbuczyna i parafii: św. Józefa i św. Teresy w Siedlcach, z Opola Nowego, Hołubli, Czołomyj. Rekolekcje prowadzili Ks. Sebastian Bisek, Ks. Stanisław Chodźko, Ewa i Tadeusz Lipińscy. Rekolekcje miały nietypową formę - dojazdową - ze względu na małżeństwa pracujące w rolnictwie, które nie mogą wyjechać z domu na 15 dni w wakacje. Forma zajęć prowadzonych w godz. 9.00 - 16.00 i wracania na noc do domu zdała egzamin. Na pewno zaowocują one wzrostem wiary, zaangażowania w Ruch Światło-Życie i miłości małżeńskiej i rodzinnej. Modlimy się, by jak najwięcej małżeństw wstępowało do Domowego Kościoła.

 


Drukuj