Ogłoszenia Parafialne

OGŁOSZENIA NIEDZIELA  PALMOWA 24.03 – 01.04.2024                                                    

    Dzisiaj Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień.

  • Zapraszamy na Mszę św. o 10.00 i spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania uczniów klasy I szkoły średniej z rodzicami.
  • Po Mszę św. o 10.00 błogosławieństwo dzieci. 
  • Dzisiaj zapraszamy do udziału w Misterium Męki Pańskiej w naszym kościele o 19.00. Widzimy już przygotowaną dekorację.
  • Ze względu na Wielki Tydzień, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona na 8 kwietnia.
  • W środę Nowenna do MB Jasnogórskiej o 17.00.
  • W zakrystii można jeszcze zapisywać chorych, których nawiedzimy jutro, od 9.00. W czasie odwiedzin prosimy  przygotować: stolik – stół czysty, świece, wodę święconą, jeżeli chora osoba będzie namaszczana to także talerzyk z odrobiną soli, waty i chleba.

                  Triduum Paschalne: nabożeństwa we wszystkie dni o 18.00.
W piątek i sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu od 8.00 do 18.00, wieczorem adoracja do 21.00.
Wielki Czwartek. Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Prosimy w tym dniu o modlitwę za kapłanów. 
Wielki Piątek. Nabożeństwo Męki Pańskiej i adoracji Krzyża. Obowiązuje post ścisły. Początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone na utrzymanie grobu Pańskiego.
Wielka Sobota. Wigilia Paschalna. Przynosimy gromnice – odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.
Poświęcenie pokarmów: – w kościele o: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00.
Na pozostałych wioskach: od 9.00. 2 księży: Przyjeżdżamy po księży do Zbuczyna pod plebanię i przywozimy do swojej wioski, gdzie będzie czekał samochód z następnej i tak dalej. Ze względu na budowę autostrady nastąpiły zmiany.
I trasa: Choja, Tarcze, Cielemęc, Rzążew, Bzów, Karcze, Tchórzew, Plewki, Wólka Kamienna, Kijki, Kwasy, Pogonów, Łęcznowola.
II trasa: Grodzisk, Rówce, Jasionka, Borki Kosy, Borki Paduchy i Borki Sołdy (razem), Borki Wyrki, Helenów, Świercze, Lipiny, Ługi Rętki, Ługi Wielkie, Zdany, Chromna.
Wielkanoc. Procesja Rezurekcyjna i Msza św. o godz. 6.00. Następne Msze Św. o: 8.30, 10.00, 12.00. Nie będzie Mszy św. o 7.00, 16.00 i w kaplicy. Przygotujmy procesję rezurekcyjną, prosimy o pomoc: sołtysów i radnych, strażaków, rodziców.
Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 12.00. Nie będzie Mszy św. o 16.00 i w kaplicy. Taca przeznaczona będzie na KUL i szkoły katolickie w diecezji.

  • Pod chórem puszka na ofiary, na kwiaty do Grobu.
  • Zachęcamy do nabyć w zakrystii, ostatnich już baranków wielkanocnych.
  • Zachęcamy do czytania naszego „Echa”: Aby zrozumieć Triduum Paschalne. Rachunek Sumienia. Po obu stronach kratek. Skąd te dzieci? Przysmaki wielkanocne.

12.00.   Do sakramentu małżeństwa przygotowują się, Zap. I: Otoczmy ich naszą modlitwą, gdyby ktoś wiedział o przeszkodach prosimy powiadomić duszpasterzy.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br., podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

+ Tadeusz Wojda SAC
ARCYBISKUP METROPOLITA GDAŃSKI
PRZEWODNICZĄCY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI


  • Słowa wyjaśnienia. Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat likwidacją tzw. Funduszu Kościelnego, wokół którego pojawiło się wiele kłamstw, polityków i dziennikarzy. Od stuleci Kościół posiadał ziemię, majątki. To im zawdzięczały swe funkcjonowanie niezliczone domy opieki, szpitale, hospicja itd. Jeszcze w 1949 roku Kościół prowadził 87 szkół, 260 domów dziecka, 680 przedszkoli, 950 burs. Reżim PRL w roku 1950 utworzył Fundusz Kościelny. Według komunistycznej propagandy miał on służyć rekompensatą za skonfiskowaną, zagrabioną własność, w zamian za którą duchowni objęci być mieli ubezpieczeniami społecznymi. W roku 1954 nastąpił kolejny atak na Kościół, uzbrojone oddziały UB zaatakowały dziesiątki męskich domów zakonnych,  zakonników wywieziono do obozów pracy. Także zlikwidowano 324 żeńskie domy zakonne. Jedynym, co Kościół otrzymał jako „rekompensatę” za mienie, którego nie odzyskał, były świadczenia z Funduszu Kościelnego. Polegają one na opiece lekarskiej dla osób duchownych, udostępnionej w państwowej służbie zdrowia oraz możliwości ubiegania o dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów sakralnych. Przez wszystkie lata funkcjonowania Funduszu zrównoważył niewielką cząstkę wartości tego, co Kościołowi zostało zagrabione i nigdy nie oddane.       Fundusz Kościelny nie jest finansowaniem Kościoła przez państwo, a tym bardziej okradaniem podatników. To Kościół został okradziony przez państwo. A dzisiaj obecne władze chcą dokończyć dzieło grabieży komunistów i przerzucić zobowiązania państwa wobec Kościoła na wierzących obywateli.     Kłamstwem jest także to, że kapłani nie płacą podatkówi składek ZUS
    Wykonując remonty parafia płaci vat, który nie może odliczyć, wliczyć w koszta utrzymania, zakup oleju, prądu, tak jak przedsiębiorcy. Wspólnota kościoła, a więc my wszyscy dokładamy się do działalności Caritas, który w wielu dziedzinach zastępuje państwo w troska, o ubogich, bezdomnych, remontuje zabytki, które są dobrem narodowym.

  

   

Możliwość zyskania odpustu zupełnego.

800 lat temu, 25 grudnia 1223 roku w miejscowości Greccio na terenie dzisiejszych Włoch św. Franciszek z Asyżu upamiętnił narodziny Pana Jezusa, poprzez urządzenie żłóbka i zorganizowanie Szopki Betlejemskiej. Wydarzenie to dało początek wielowiekowej tradycji. W związku z jubileuszem osiemsetlecia tamtego wydarzenia Stolica Apostolska dała możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (czyli spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego) wszystkim wiernym, którzy w okresie od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku:

• odbędą pielgrzymkę do jakiegokolwiek kościoła franciszkańskiego na całym świecie;
• wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo oddadzą cześć Dzieciątku Jezus modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem;
• odmówią modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz wezwą wstawiennictwa Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa oraz świętego Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy żal za grzechy i postanowienie wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków uzyskania odpustu zupełnego, jeśli w sposób duchowy przyłączą się do obchodów jubileuszowych, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, boleści lub dolegliwości własnego życia.

Co to jest odpust zupełny?

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone już co do winy. Jeżeli darowana jest cała przewidziana przez Boga kara, wówczas mówimy o odpuście zupełnym. Jeśli zaś kara jest jedynie zmniejszona, mamy do czynienia z odpustem cząstkowym. Odpust może zostać udzielony zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Dotyczy on oczywiście tylko chrześcijan. Każdy wierny ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego oraz cząstkowego dla samego siebie, jak i dla osób zmarłych poprzez wstawiennictwo. Nie można natomiast przekazać odpustu innym żyjącym. Odpust cząstkowy można otrzymać kilka razy dziennie, a odpust zupełny tylko raz w ciągu dnia.

Odpust zupełny – warunki

Warunki konieczne, wspólne dla odpustu zupełnego, jak i cząstkowego to bycie ochrzczonym, znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej sakramentalnej, bez nieodpuszczonego grzechu ciężkiego), posiadanie intencji uzyskania odpustu oraz wypełnienie we właściwy sposób i w określonym czasie wskazanych czynności. 

Warunki odpustu zupełnego to, oprócz powyższych, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, przyjęcie komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach papieskich. Komunia święta i modlitwa w intencjach papieskich powinny mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się wspomnianą już czynność związaną z odpustem. Jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest jednak to, by za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej, a po jednej Komunii Świętej i jednej modlitwie uzyskamy tylko jeden odpust zupełny.

             

                   

Odpusty z racji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Informujemy, że ze względu na Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Stolica Apostolska udzieliła specjalnego odpustu zupełnego, który można zyskiwać od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Odpust można zyskać pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, komunia, brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odbywając pielgrzymkę (indywidualnie lub zbiorowo) do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu oraz uczestnicząc w obchodach jubileuszowych lub trwając na modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej w Kodniu, jednocześnie kończąc ją modlitwami: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz wezwaniem do Najświętszej Maryi Panny. Osoby chore, które nie mogą przybyć fizycznie do Kodnia, mogą również zyskać odpust zupełny, wzbudzając w sobie odrazę do wszelkiego grzechu i pragnąc wypełnić pozostałe warunki zwykłe, gdy tylko (jeśli) będzie to możliwe, jeśli będą łączyć się duchowo z obchodami jubileuszowymi, ofiarowując Bogu swoje modlitwy, cierpienia i życiowe niedogodności.

Info: Sanktuarium Maryjne w Kodniu





Co to jest odpust zupełny?

Odpust to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone już co do winy. Jeżeli darowana jest cała przewidziana przez Boga kara, wówczas mówimy o odpuście zupełnym. Jeśli zaś kara jest jedynie zmniejszona, mamy do czynienia z odpustem cząstkowym. Odpust może zostać udzielony zarówno osobom żywym, jak i zmarłym. Dotyczy on oczywiście tylko chrześcijan. Każdy wierny ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego oraz cząstkowego dla samego siebie, jak i dla osób zmarłych poprzez wstawiennictwo. Nie można natomiast przekazać odpustu innym żyjącym. Odpust cząstkowy można otrzymać kilka razy dziennie, a odpust zupełny tylko raz w ciągu dnia.

Odpust zupełny – warunki

Warunki konieczne, wspólne dla odpustu zupełnego, jak i cząstkowego to bycie ochrzczonym, znajdowanie się w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi świętej sakramentalnej, bez nieodpuszczonego grzechu ciężkiego), posiadanie intencji uzyskania odpustu oraz wypełnienie we właściwy sposób i w określonym czasie wskazanych czynności. 

Warunki odpustu zupełnego to, oprócz powyższych, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, przyjęcie komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach papieskich. Komunia święta i modlitwa w intencjach papieskich powinny mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się wspomnianą już czynność związaną z odpustem. Jedna spowiedź wystarczy dla uzyskania kilku czy nawet kilkunastu odpustów, warunkiem jest jednak to, by za każdym razem być w stanie łaski uświęcającej, a po jednej Komunii Świętej i jednej modlitwie uzyskamy tylko jeden odpust zupełny.

Odpust zupełny za zmarłego

Od 1 do 8 listopada można zyskać codziennie odpust zupełny za:
– pobożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.

– bycie w stanie łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna.
– przyjęcie Komunii Świętej.
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

– wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

Ten odpust, może być ofiarowany tylko za zmarłych.

Jeżeli nie wypełnimy wszystkich warunków, odpust będzie tylko cząstkowy.

Wierny, który uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca i zyskuje orędownika w niebie. 




Prośmy o pokój dla świata i opamiętanie dla oprawców.